Így tervezz mobil alkalmazást 5 lépésben – 1. rész
Az ötlet

Ebben az 5 részes sorozatban összeszedem azokat a gondolatokat, mérföldköveket, amikkel én találkoztam egy-egy projektem kapcsán.

Kezdetben úgy voltam vele, hogy bármire jól jönne egy app. Ez a gondolat elmékeim szerint Steve Jobstól ragadt meg a fejemben: “… a jövőben mostantól mindenre kelleni fog egy app…” – mondta az iPhone 1-es bemutatóján. Legalábbi valami nagyon hasonlóan hangzott.

Nos, ezzel nem tévedtem sokat, bár ha meggondoljuk, hogy miért (?) kell app, akkor egészen sokáig kell keresnünk. Mi az, amit egy responsive weboldal nem tud elvégezni? Persze van olyan dolog, de ezt mindig tartsuk észben! (A kalapács és a szög esete ugyebár.)

Az tény, hogy megalkotni egy mobil alkalmazást varázslatos dolog: szélsebesen natívan fut a telefonodon, bárkivel megoszthatod, színes-szagos, offline működik stb. Egyszóval semmihez sem fogható érzés.

Ha benned is hasonló érzelmek munkálkodnak a fentieket olvasva, akkor vágjunk is bele!

A fő lépések

  1. Az ötlet
  2. Validálás
  3. Felületek tervezése
  4. MVP létrehozása
  5. Éles alkalmazás publikálása

Az ötlet

Ötlete mindenkinek van, ez nem szokott problémát okozni. Ha mégsem jön magától, akkor vannak rá professzionális eljárások, hogy hogyan csalogassuk ki azt a bizonyos ötletet az agytekervényeinkből. Kevésbé tudományos, ha bezárkózunk egy szobába, és addig ki nem jövünk, amíg nincsen egy épkézláb ötletünk. Ezzel már el lehet indulni.

Sokszor a legbanálisabb, legelvetemültebb, gyermeteg ötletből jöhet ki valami egészen fantasztikus. Ha végigsöpörsz az alkalmazások listájában a telódon, akkor nagy valószínűséggel egyet értesz velem.

Ha megvagyunk az ötlet megtalálásával, akkor érdemes kicsit kidolgozni, eljátszogatni a lehetőségekkel. Elő a Post-it-eket, lehet ragasztgatni, rajzolni egy füzetbe.

Az ötletünknek lesz egy fő vonala. Egy olyan pontja, amire mindig vissza fogunk térni, akárhogyan is forgatjuk a lehetőségeket. Ez lesz a magja, ami megalapozza a végterméket. Ez egy fontos felismerés: egy alkalmazás csináljon egy dolgot, de azt jól. Érdemes így végiggondolni az ötletünket. Milyen problémát old meg? Kinek a problémáját oldja meg?

A fenti kérdésekre vannak technikák, amivel ezeket ki tudjuk fejteni. Egyik ilyen az “Empathy map” (kb. beleérzés térkép).

Empathy map

Egyedül, vagy csoportban elvégezve végezzük el a feladatot. Töltsd le ezt a kis segítséget, nyomtasd ki egy A3-as vagy A2-es lapra, és Post-it-tel ragaszd rá a válaszokat. A részterületeket végigjátszatjuk, ha egy konkrét célszemélyt (perszóna) kiválasztunk, és hozzá intézzük a kérdéseinket. Beleülünk az ő helyzetébe, és körbenézünk, hogy:

  1. Mit gondol és érez
  2. Mit hall nap mint nap?
  3. Mit lát nap mint nap?
  4. Mit mond és hogyan cselekszik?

Ezután írjuk be az is, hogy mik lehetnek a Veszteségei (problémái), amiket mi meg fogunk neki oldani? Mik lesznek a Nyereségei, ha a mi termékünket használja? Ebből már ki fog jönni egy csomó hipotézis, amiket már tudunk validálni.

A következő részben a validálással folytatjuk. Ha tetszett ez a rész,iratkozz fel a hírlevélre, hogy értesülj az új részekről. Kíváncsi vagyok a véleményedre, írd meg nekem.

One thought on “
Így tervezz mobil alkalmazást 5 lépésben – 1. rész
Az ötlet

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük