4 nyomós ok, amiért most megéri a Flutter fejlesztés
2021-ben a mobil app-ok további lendületet kapnak

A Flutter cross-platform terjedőben van.
forrás: Pixabay.com

A nyár nem telik el eseménytelenül. A Webuni szervezésében Augusztus 10-én velem együtt három, a mobil alkalmazások fejlesztésben jártas szakembert kérdeztek meg a Flutter fejlesztés előnyeiről, jövőjéről. Nagyon jó beszélgetés kerekedett, amiből elhoztam 4 fontos kérdést, amire érdemes figyelni. Lássuk is!

Az eredeti teljes YouTube videó megtekinthető, amiből összefoglaltam a lényeget.

A webináron társaim voltak Juhos István, Senior Software Engineer, a BME oktatója; valamint Vogel Csongor, Senior Android és Flutter Software Engineer, az ff.next nevű fintech startup senior munkatársa.

Aki nem akar kódolni, de érdekli a Flutter fejlesztés

Egy eszköznél mindig vonzó, ha minél előbb ki tudjuk próbálni. Bodor Ádám kérdésére, hogy mi kell hozzá, István válaszolt.

Az első és legegyszerűbbb, hogy a dartpad.dev, online felületén ki tudjuk próbálni a Dart nyelvet, valamint előre megírt Flutter minta alkalmazásokat. A kódot tudjuk módosítani, ami egyből kipróbálható.

Lehet-e a Dart nyelv ismerete nélkül, még egyszerűbben? Igen!

Ez a FlutterFlow, egy online felület, ahol Drag&Drop módon, össze lehet kattintgatni egy működő alkalmazást. Még eléggé kezdetleges, de folyamatosan kap új funkciókat. A lényege, hogy az ebből generált kód ténylegesen egy működő alkalmazást ad. Integrációt biztosít még a saját, meglévő szervereink API-jaival is.

Korábbi cikkeimben írtam a FlutterFlow online szerkesztőről és a Figma UICode pluginjáról. Ha bővebben olvasnál róluk, akkor kattints a linkekre.

Milyen a Flutter fejlesztés belépési szintje?

Amit ki lehet mondani, hogy a Flutter viszonylag kényelmes – mondja István. Az elején ugyan egy új nyelvet, a Dart-ot kell megtanulni. Ez azonban egy új, modern alapokra építkező nyelv. Ha valaki programozott már Java-ban, Kotlin-ban, Swift-ben, C-ben, akkor ez nem lesz idegen tőle. Az többi nyelvhez képest az eltéréseket megtanulja, átnézi a dokumentációt, és kezdhet fejleszteni. A Visual Studio Code (VS Code), Android Studio szerkesztők legenerálják a kezdő alkalmazást, ami működik, alap dolgokat meg lehet nézni benne. Sikerélmény van mindjárt az elején.

“Nincs még egy ilyen platform, amivel ilyen tooling-gal, ilyen gyorsan el lehet kezdeni fejleszteni.”
Juhos István

Le kell cserélni a régi kódbázist?

Ennél a résznél valós környezetből hallhattunk róla infót, hogy egy már megírt, régi alkalmazásnál ezt hogyan kell érteni. Csongor elhessegette azt az általános megközelítést, ami sok cégvezető rémálma: újra kell írni az egész alkalmazást.

Ennél vannak kifinomultabb módszerek. Egy nagy alkalmazásban, ha el tudunk különíteni modulokat / funkcionalitásokat (képernyőket), akkor oda befűzhető egy Flutter-ben megírt modul, ami Android-on vagy iOS-en jól működik.

Ez alapvetően már megköveteli a natív platform ismereteket. De jellemzően, ha 1 ilyen ember van egy csapatban, aki el tudja végezni az integrálást, akkor nagyban növelhető a produktivitás.

Milyen a munkapiaci kereslet a Flutter fejlesztés iránt?

Fontos kérdés, hogy ugyan sok fejlesztőt érdekel ez az újdonság, és szívesen fejlesztenek benne, de mégiscsak a piac fogja kifizetni a fejlesztő bérét. Erre a kérdésre többféle válasz született.

Nagyon le vagyunk maradva – kezdi ezzel a felütéssel Csongor. Európában a lengyelek élen járnak a technológia alkalmazásában. Nyugat-Európában felismerték, hogy a régen megírt alkalmazásokat vagy Flutterben érdemes újraírni, vagy apránként, a modulokat lecserélni benne. Merthogy erre is van lehetőség. Távol-keleten, Kínában egy nagyon erős növekedés látszik. Indiában pedig az olcsó fejlesztési költségek további versenyelőnyhöz juttatják a megrendelőket.

István azzal kezdi, hogy ha van angol tudás, és hajlandóság megtanulni valami újat, akkor nyugodtan pályázzunk külföldi állásokra. A mostani távoli munkavégzési lázban égve sokkal elérhetőbbek lettek a külföldi munkahelyek is. Nem szükségszerű a kiköltözés, hanem remote munkák itthonról is végezhetőek. Maga egy-egy interjúzás tapasztalata pedig felbecsülhetetlen.

Zárásként a magam véleménye erről az, hogy ha megvan már egy natív Android-os vagy iOS-es tudás, akkor amellé mindenképpen érdemes egy valamelyik cross-platformos keretrendszert megismerni. Előnye ennek, hogy a másik operációs rendszerre is tudunk fejleszteni, kevés hozzátanulással. Ha pedig a Flutter fejlesztés megtetszett, akkor érdemes azt elmélyíteni, és munkát keresni.

Ha megtetszett a Flutter, de nem tudod, hogy hogyan indulnál neki, vagy csak támogatásra van szükséged benne, akkor keress meg a kapcsolataim egyikén.